ספר יצירה: הדרך להזמין אהבה אל חיינו
זו לא רק חופשה מושלמת ביעד אקזוטי, דמיינו שאלו החיים שלכם ביומיום. על גדות נהר צונן בלב הסהר הפורה, עם שפע של צמחייה ירוקה, שמש ודגים טריים. כולם שמחים, רגועים ואוהבים זה את זה. הילדים גדלים בביטחון ובאושר. כך נראינו בראשית ימי האנושות. גן עדן עלי אדמות.
הדבר היחיד שהדאיג אותנו היו שאלות כמו האם ירד מספיק גשם לתבואה, או נדוג מספיק דגים. היינו כל כך תלויים בגשם, ברוח ובשמש, שאנשים התחילו להשתחוות לכוחות האלו כדי לרצות אותם. כך צמחה תעשייה שלמה של עבודת אלילים במטרה להזמין שפע והצלחה לחיים.

קח שיהיה לך מזל
תרח ואברהם בנו, שני כוהני דת ידועים, עושים הרבה כסף ותהילה ממכירת פסלונים שאמורים להביא לאנשים מזל והצלחה. אבל אז חרב חדה יורדת על כולם ומתחילה לעשות בלגאן. פתאום בלב השקט והשלווה, אנשים מתחילים להסתכל אחד על השני, ומשהו לא טוב מתחיל לקרות. ממצב שכולם חברים, אחים, משפחה, פתאום מתחילים סכסוכים. כל אחד רוצה להבליט את עצמו ולדרוס את האחרים, להצליח ולהוציא להם את העיניים. האגו האנושי מתחיל להרים את ראשו.

מחפשים פתרונות
אנשים לא מבינים מה בדיוק עובר עליהם ואיך להתייחס לכל זה, אז הם מגיעים אל אברהם שידוע כמורה דרך גדול ומבקשים פתרונות. אבל כרגע אין לו פתרון. כי לאיזה פסלון אפשר להשתחוות אם הבעיה לא נמצאת בחוץ כמו הגשם והרוח, אלא זה רע שנמצא בפנים, בתוכנו? אם הבעיה היא שנעלמה האהבה?
אברהם מתחיל לחקור את הטבע, מחפש מאיפה מגיע כל המצב הזה ובשביל מה. הוא רואה שהטבע הוא מערכת מאוזנת לגמרי. ואם ברמות הכי נמוכות יש איזון, איך יכול להיות שברמה הכי גבוהה בין בני האדם לא יהיה איזון? כלומר אם יש שנאה אז כנגדה חייבת להיות אהבה, והשאלה היא איך להביא אותה.

הטבע - מערכת מאוזנת לגמרי

הטבע – מערכת מאוזנת לגמרי

איך מזמינים אהבה
אברהם נכנס פנימה למחקר הטבע, וחווה גילוי רוחני עמוק. הוא מגלה שאת כוח האהבה שיאזן את השנאה, האדם צריך להזמין בעצמו. עכשיו העבודה הופכת להיות פנימית, מכוונת לשינוי פנימי. אברהם שובר את הפסלים החיצוניים. כדי להזמין את כוח האהבה אנחנו צריכים להשתדל לבנות בינינו יחסים טובים, כמו אלו שהיו בינינו לפני שהאגו התפרץ.
יחד עם שרה אשתו, אברהם מתחיל לאסוף אנשים ולהסביר. אלפים רבים מתקבצים סביבם, לומדים ומיישמים את השיטה שהם מלמדים: בניית יחסים של אהבה מעל השנאה. כמו שכותב הרמב”ם, אברהם החל: “מהלך וקורא ומקבץ העם מעיר לעיר ומממלכה לממלכה… וכיוון שהיו העם מתקבצים לו ושואלים לו על דבריו, היה מודיע לכל אחד ואחד לפי דעתו עד שיחזירהו לדרך האמת, עד שנתקבצו אליו אלפים ורבבות, והם אנשי בית אברהם”.
באוהלים של שרה ואברהם, יושבים במעגלים ומשוחחים על אהבה, חיבור וכבוד הדדי. הם מצליחים ובונים חברה מפוארת שמבוססת על העיקרון: “על כל פשעים תכסה אהבה”. בין חברי הקבוצה מתגלה כוח הטבע הכללי, כוח של נתינה ואהבה חלוטה. הם עוסקים כל הזמן בעבודה פנימית שמטרתה לגלות את אחדות הכול.

הקוד של ספר יצירה
בספר יצירה כותב אברהם על הממד הרוחני שגילה במהלך המחקר שלו על הטבע. הוא מתאר שם את הקשרים שבין העולם העליון לעולם הזה, וכיצד העולם העליון מכתיב את מה שקורה בחיים הרגילים. הוא מספר על המבנה הרוחני המורכב מעשר ספירות, על פרצופים ומערכות הנהגה, השתלשלות האור העליון והעבודה עמו.
הכוח הרוחני הטמון בספר יצירה מאוד חזק. אבל הוא כתוב כצופן ומיועד למי שכבר נמצא בדרגות הרוחניות שעליהן הוא מספר, ולא למי שרק מתחיל את דרכו וזקוק עדיין להדרכה הרוחנית שתכניס אותו פנימה אל הדרגות הרוחניות.

היום אנו רחוקים מאוד מהתקופה שבה נכתב ספר יצירה ומהמצבים הרוחניים שבהם הוא עוסק. ולכן על מנת להתפתח רוחנית עלינו ללמוד מכתביהם של המקובלים הגדולים הקרובים יותר לזמננו כמו האר”י הקדוש, בעל הסולם והרב”ש. בנוסף לכך נדרשת הדרכה של מורה מקובל, על מנת להבין את כל הכתבים האלו בצורה נכונה ולהיכנס בעקבותיהם אל הרגשת העולם העליון.

לקריאת הטקסט של ספר יצירה